Yüzyıllardır kültürümüzde büyük yer edinmiş olan Türk Hamamları sağlık ve temizlik konusunda ne kadar etkili ise, güzellik bakımından da bir o kadar önemli ve faydalıdır. Hamamdaki sıcak ortamın vücuda en büyük etkilerinden biri “mutluluk hormonu” olarak da bilinen Seratonin ve Endorfin salgılarını artırmasıdır. Sıcak suyun rahatlatıcı etkisi, ardından soğuk su ile duş alınması halinde en üst seviyeye çıkar. Çünkü bu uygulama kan dolaşımını hızlandırır, kalp atışını güçlendirir, cildin pembe, parlak ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Hamam kültürünün vazgeçilmez ritüellerinden olan köpük banyosu ve kese, cilt bakımı için tüm vücutta muazzam bir etkiye sahiptir. Cilt yüzeyindeki ölü derilerden kurtulmanızı sağlayan bu uygulamaların etkisi, ardından uygulanacak doğal peelinglerle artırılabilir. Özellikle zeytinyağlı saf sabun tercih ettiğiniz taktirde güzelliğinize güzellik katacağınızdan emin olabilirsiniz. Bununla beraber hamamda cildinize haricen uygulayacağınız kekik, zencefil ve biberiye yağı karışımı yağ ve selülit oluşumlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Hamam sadece cilt bakımı için değil, genel vücut sağlığı açısından da büyük bir etkiye sahiptir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı direnci artırır. Uzun lafın kısası, kış aylarında en azından ayda bir kez hamama giderek hem ışıltılı bir güzelliğe, hem de dinç ve sağlıklı bir bedene kavuşmanız mümkün. Kendinizi ihmal etmeyin, günlük hayatın koşturmasına hamam sefası ile küçük ama etkili bir mola verin.